İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Silifke Boşanma Avukatı nasıl bulunur?

Av.Ceyhunguvel

Silifke boşanma avukatı aracılığı ile hukuki alanda ailenin birliğinin bozulma sürecinde gerekli olan desteği alabilirsiniz. Kişilerin bu süreç içerisinde destek alırken özellikle boşanma hukuku konusunda gerekli olan edinime sahip olan avukatları tercih etmesi çok daha önemli olacaktır.

Gerekli olan tecrübeye sahip olması ve öncesinde elde etmiş olduğu dava sonuçlarının başarılı olması lazımdır. Boşanma hukuku konusunda size gerekli olan tüm desteği sunacaktır. Hali hazırda ailenizi dağılırken bir de hukuki prosedürleri takip etmemeniz için avukatınıza gerekli olan vekaletin verilmesi yeterli olacaktır. 

Boşanma Avukatı Süreci Nasıl Yönetir?

Boşanma davalarına hakimiyetleri ile öne çıkan Avukatlar öncelikle müvekkillerini sürecin nasıl işleyeceği ve dava sürecinde ne tür davranışlardan kaçınmaları gerektiği hususunda bilgilendirmelerde bulunurlar. Davanın müvekkili lehine sonuçlanabilmesi için iyi bir araştırma yapar ve bu doğrultuda mahkemeye delillerini sunar.

İyi bir boşanma avukatı silifke de arıyorsanız portföyü geniş ve boşanma davalarını kazanma oranı yüksek olan avukatı tercih etmeniz gerekmektedir. Dava kazanma oranı yüksek olan Silifke Boşanma Avukatı, sizi rahatlatır ve sürecin birçok kısmını siz müdahil olmadan halleder.

Silifke Boşanma Avukatı Fiyatları Ne Kadar?

Anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davaları ile ilgili olarak Mersin Barosunun belirlemiş olduğu bir fiyat tarifesi bulunmaktadır. 2021 için taban fiyat 4.080 TL olarak belirlenmiştir. Bir Boşanma Avukatları bu fiyatın altında hizmet sunamamaktadır.

Avukatlar, boşanma davalarında taban fiyatın üstünde fiyat talep edebilmektedirler. Davanın niteliği, zorluğu ve süreci fiyatı belirleyen en önemli etmenler arasında yer almaktadır. Boşanma Avukatı Silifke de seçerken fiyattan ziyade hizmet kalitesine odaklanmanız mantıklı bir tercih yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Boşanmanın Özel Nedenleri Nelerdir?

Kişilerin aile birliğini sonlandırırken hangi gerekçe ile bu sitemde bulunduklarını da dile getirmeleri gerekir. Boşanmanın özel sebeplerinden bazıları;

 • Haysiyetsiz bir yaşam tarzının benimsenmiş olması
 • Yüz kızartıcı suç işlenmesi
 • Aldatma
 • Akıl sağlığının kaybı
 • Terk nedeni ile boşanma

Bu sebepler sunulurken çekişmeli davalarda ayrıca delil de kullanılabilir. Deliller aracılığı ile karşı tarafın aile birliğini devam ettirecek durumda olmadığı ispat edilir.

Akıl Sağlığının Kaybı

Akıl sağlığının kaybedilmesi geçerli bir boşanma sebebi olarak kendini göstermektedir. Direkt olarak hastalığın bahane edildiği davaların sayısı az olsa da asıl sorun hastalığın gizlenmesidir. Akıl hastalığı olan kişilerin bu durumu gizlemesi neticesinde karşı tarafın neden göstererek boşanma adımını tamamlaması mümkündür. Aile birliğini devam ettirecek durumda olmaması sebebi ile taraflardan biri sağlığını kaybettiyse her ne kadar evliliğin temel niteliklerine uymasa da boşanma hakkı vardır.

Terk Sebebi ile Boşanma

Evlilik birliğinin en temel koşullarından biri yaşamın aynı çatı altında idame ettirilmesidir. Bu noktada evin temel sorumlulukları da ortaktır. Eşlerden birinin herhangi bir gerekçe göstermeden haneyi terk etmesi durumunda bu husus boşanma sebebi olarak gösterilebilir. Kişilerin bu durumu net şekilde belgelendirmesi çekişmeli davalarda daha hızlı sonuç alınmasını mümkün kılar.

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl İşler?

Silifke boşanma avukatı tarafların birbiri ile hem fikir oldukları anlaşmalı boşanmalarda da hukuki destek verdiği görülüyor. Kişilerin haklarının koruma altına alınmış olduğu süreç içerisinde ayrıca her iki tarafın da onayladığı bir anlaşma metni düzenlenir.

 • Anlaşmalı boşanmalarda velayet, nafaka, tazminat ve ev eşyalarının dağılımı gibi hususlarda herhangi bir sorun olmayacaktır.
 • Bu aşamalarda nasıl bir yol izleneceği anlaşma metninde bulunacaktır.
 • Hakim hazırlanan bu anlaşma metnini okur. Daha sonrasında hukuka aykırı ya da kişilerin haklarını ihlal eden bir durum fark edildiği anda metni onaylamama hakkına da sahiptir.
 • Anlaşmalı boşanma sürecinde her iki eşin de davada bulunması şart koşulmuştur.
 • Bu tür bir kararın alınmasının ana sebebi ise tarafların zorla herhangi bir boşanma davasının tarafı olmak zorunda kalmamasını sağlamaktır.
 • Taraflardan biri dahi duruşmaya gelmediği zaman boşanma sonucu elde edilmez.
 • Biri çiftin anlaşmalı olarak boşanma isteğinin olumlu yanıtlanması için en az 1 senelik bir evlilik birliği kurmaları gerekir.
 • Bu bir senelik süreyi dolduramayan kişilerin anlaşmalı olarak boşanmalarına izin verilmez. Bir senelik zaman dilimi resmi nikah ardından ortaya koyulur.

Silifke boşanma avukatı sayesinde anlaşmalı boşanma sürecinde dokümanların hazırlanmasından sürecin ilerlemesine ve kararın tebliğine kadar hizmet alabilirsiniz.

Boşanma Sürecinde Çekişmeli Dava Akışı

Silifke boşanma avukatı aynı zamanda çekişmeli davalarda da sizi temsil edecektir. Anlaşmalı boşanmalarda geçerli olan duruşmaya katılım kuralı çekişmeli davalarda geçerli değildir. Vekaletinizi vermenizin akabinde duruşmalara avukatınız katılacak ve gerekli olan hukuki sürecin işlemesi için uygun alt yapı sağlanacaktır. Çekişmeli boşanmalarda nafakadan ev eşyalarının dağıtımına kadar her alanda karar verilmelidir. Bu nedenle anlaşmalı boşanmalara göre daha uzun celselerde karar alınabilecektir.

Nafaka Talep Edilebilir Mi?

Silifke boşanma avukatı aracılığı ile nafaka talep adımlarının da sorunsuz bir biçimde tamamlanmasını mümkün kılabilirsiniz. Nafaka talep etme adımlarında kişilerin aile birliğinin dağılmasının sonrasında mağdur bırakılmaması ana amaç olarak belirlenmiştir. Bu noktada nafakanın boşanma öncesinde de talep edilme hakkı vardır. Tedbir nafakası olarak adlandırılan bu geçimlik kişilerin ayrılıklarının sonrasında hem eşleri hem de reşit olmayan çocuklarının bakımı için verdikleri miktar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Silifke boşanma avukatı ve Mersin Avukat aracılığı ile tazminat talep etme hakkınız da vardır. Bu noktada kişilerin evlilik boyunca madden ve manen yıpranmışlıklarının giderilmesi ana hedef olarak belirlenmiştir. Tazminat bir tarafa ödül bir tarafa ceza değildir. Kişilerin evlilik birliklerinin sonlandırılmasının akabinde sorunsuz şekilde hayatlarına devam edebilmesi ana amaç olarak belirlenmiştir. Tazminatı talep edecek olan tarafın kusursuz ya da diğer tarafa göre daha az kusurlu olması gerekir.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın