İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Osmaniye Boşanma Avukatı nasıl bulunur?

Av.Ceyhunguvel

Osmaniye boşanma avukatı desteği ile evlilik birliğinin sonlandırılması sürecinde sizin için maddi ve manevi bağlamda daha sorunsuz bir süreç elde edilebilir. Bu noktada kişilerin özellikle boşanma aşamasında daha öncesinde hızlı ve sorunsuz dava sonuçlarına sahip olan avukatlar ile iş birliği kurması daha doğru olacaktır.

Osmaniye boşanma avukatları nitelikli şekilde destek olacak hukukçular arasında yer alıyor. Sahip olduğu tecrübesi ile memnun bırakmaktadır. Davanın açılma sürecinden sonucuna ve gelişimine dair bilgilendirme aşamasına kadar her alanda size gerekli olan tüm veriler aktarılacaktır. Daha öncesinde elde edilen dava sonuçlarına da ayrıca bakabilirsiniz.

Boşanma Süreci

Osmaniye boşanma avukatı size boşanma sürecinin nasıl gerçekleşeceğine dair temel manada bilgi verecektir. Bu alanda anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmak üzere 2 farklı seçenek vardır. Anlaşmalı boşanmada temelde ortak zemin bulunur ve ana konularda anlaşmaya varılır. Bu alanda kişilerin sorunsuz bir biçimde velayetten nafakaya kadar adımları atması için uygun alt yapı hazırlanmıştır. Boşanma süreci içerisinde ortak bir zemin bulamayan kişilerin de çekişmeli boşanma davası ile aile birliğini bozması mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Osmaniye boşanma avukatı anlaşmalı boşanma aşaması ile alakalı olarak tarafınıza şu bilgileri verecektir;

  • Anlaşmalı boşanma şeklinin gerçekleştirilmesi için kişilerin en az 1 sene boyunca evli kalmış olması isteniyor.
  • Bu evlilik süresi resmi nikah ile başlayacaktır. Kişilerin kaç sene boyunca bir arada yaşadıkları değil kaç sene boyunca evli kaldıkları önemlidir. Ayrıca imam nikahı tarihi değil resmi nikah tarihi geçerlidir.
  • Anlaşmalı boşanma sürecinde siz avukatınıza vekalet vermiş olsanız dahi öncelikli olarak davada yer almanız gerekir. Mahkemede hazır bulunmanızın istenmesinin asıl sebebi ise bu anlaşmalı boşanmayı her iki tarafın da kendi rızası ile kabul ettiğinin beyan edilmesidir.
  • Anlaşmalı boşanmada taraflardan birinin mahkemede hazır bulunmaması durumunda kişilerin boşanma aşaması tamamlanmayacaktır.

Bu süreç içerisinde çekişmeli boşanma davaları ile kıyaslandığı zaman kişilerin madden ve manen çok daha az yıpranacağının da eklenmesi gerekiyor.

Dava Nasıl Açılır?

Osmaniye boşanma avukatı aracılığı ile gerekli olan davaların kabul görmesi için şu koşulların yerine getirilmiş olması gerekir;

  • Davanın açılması konusunda dilekçenin hangi taraf tarafından hazırlandığı önemli değildir.
  • Bu alanda hazırlanmış olan dilekçenin karşı tarafça kabul edilmesi gerekir.
  • Özellikle verilen 1 senelik evlilik süresine uyulması gerekir. Mahkemece en temelde incelenecek olan kıstas budur.
  • Kişilerin başlangıç aşamasında çekişmeli dava açmalarına rağmen ilerleyen aşamada ortak bir zemin bularak bu davayı anlaşmalı boşanma davasına çevirme gibi bir hakkı da vardır.

Bu süreç içerisinde hangi dava detaylarına dikkat edilmesi gerektiği avukatınızca size sunulacaktır. Davanın açılma süreci içerisinde bilgilendirmeler sunulacak ve dilekçeler ya da diğer prosedürler ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Hakimin Kanaati ve Anlaşmalı Boşanma

Osmaniye boşanma avukatı aracılığı ile yapılan başvuruların yanı sıra hakimin çocukların velayeti ve bunun yanı sıra nafaka konusunda mahkemeye sunulan talepleri uygun bulması gerekiyor. Ortaya koyulan detaylara bakıldığı zaman mantıksız ve çocukların ya da taraflardan herhangi birinin haklarının suiistimal edildiği fark edildiği anda bu taleplerin yeniden düzenlenmesi talep edilecektir. Bu da anlaşmalı boşanma davasının süresine yansıyacaktır.

Bu noktada hakimin kanaat belirtme yetkisi de vardır. Kanaatin bildirilmesi ile beraber süreç tamamlanacaktır. Hakimin dikkat ettiği bir diğer husus da kesinlikle tarafların beyanlarının alınmasıdır. Taraflardan birinin anlaşmalı boşanmaya zorla tabi tutulmadığından emin olunması için uygun alt yapı hazırlanacaktır. Bu alanda farklı bir durum fark edilirse detaylı soruşturma dahi yapılabilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Çekişmeli Davaya Dönebilir Mi?

Açılan anlaşmalı boşanma davası kişilerin arasında herhangi bir çekişme meydana geldiği zaman çekişmeli boşanma davasına dönebilmektedir. Başlangıç aşamasında hazırlanan ve her iki tarafça da onaylanan protokolün daha sonrasında bozulması ve ortak zeminin kaybedilmesi durumunda yargılamanın da süresi uzayacaktır. Bu tür durumların davanın sonucunun daha sonrasında ortaya çıkmasına sebebiyet vereceği de görülüyor.

Delil Kullanım Aşaması

Osmaniye boşanma avukatı ve avukat dava sürecinde elinizi güçlendirecek olan delillerin kullanım sürecinde de size yol gösterecektir. Bu noktada kişilerin özellikle özel hayatın gizliliğini ihlal etmeden gerekli olan delilleri elde etmesi gerekiyor. Hukuki yollardan elde edilmeyen delillerin mahkemeye sunulması söz konusu olmayacaktır. Bu alanda casus yazılımlar ile ya da gizli ses/görüntü kayıtları ile elde edilen delillerin mahkemeye sunulması sizi haklı çıkarmayacaktır. Avukatınız delillerin derlenmesi ve mahkemeye sunulması konusunda uygun olup olmadığının tamamlanması konusunda gerekli olan yardımı tarafınıza sunacaktır.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın