İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Gülnar Boşanma Avukatı nasıl bulunur?

Av.Ceyhunguvel

Gülnar boşanma avukatı aracılığı ile evlilik birliğinin sonuçlandırılması için gerekli olan hukuki adımları sorunsuz bir biçimde tamamlayabilirsiniz. Bu noktada kişilerin özellikle alanında uzman olan avukatlar ile iş birliği yapması çok daha verimli olacaktır.

Aile hukuku alanında gösterilen yetkin duruşun aynı sıra aile birliğinin sonuçlandırma aşamasının daha az yıpratıcı bir hale gelmesi için de uygun alt yapı geliştirilmiştir. Avukatınız davanın açılmasından başlayarak davanın sonuçlanma sürecine kadar gerekli başvuruların yapılması ve davanın akışına dair de gerekli olan tüm önlemlerin alınmasını mümkün kılacaktır.

Boşanma Süreci Nasıl İşler?

Gülnar boşanma avukatı aracılığı ile sürecin tamamlanma aşamasında boşanma süreci şu iki şekilde işlemektedir;

  • Boşanma süreci her iki taraf da ortak bir zemin oluşturulduysa anlaşmalı olarak boşanabilirler.
  • Bu süreç içerisinde nafaka da dahil olmak üzere çocukların velayetine kadar tüm detaylar belirlenmiş olacaktır.
  • Anlaşmalı boşanmanın tamamlanması için kişilerin evliliklerinin en az 1 sene boyunca devam etmesi gerekiyor.
  • Bu alanda resmi nikahın asıl başlangıç tarihi olarak anıldığı da belirtilmelidir. Birlikte yaşanan süreye değil resmi nikahlı olarak bulunulan süreye bakılır.

Bu detaylar ile alakalı avukatınız size gerekli olan bilgilendirmeyi sorunsuz şekilde yapar. Sizin evlilik birliğini sonuçlandırma süreciniz ile alakalı hangi yöntem daha uygun olacaksa unun bazında gerekli olan başvurular anında yapılır.

Çekişmeli Boşanma Davası

Gülnar boşanma avukatı aynı zamanda çekişmeli boşanmaya dair de size gerekli olan hukuki prosedürleri izah edecektir. Bu alanda kişilerin herhangi bir ortak temel bulamadıkları durumlarda kişilerin öncelikli olarak çekişmeli boşanma sürecine dahil olmaları gerekir. İlerleyen aşamada kişilerin biri ortak yol bulmaları söz konusu olursa çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davasına da dönüştürülebilir.

Gülnar boşanma avukatı aracılığı ile çekişmeli boşanma sürecinde sizin ve çocuklarınızın hakkını koruma imkanını da elde edebilirsiniz. Boşanma avukatı aracılığı ile gerekli olan başvuruların tamamlanmasının sonrasında bu tip davalarda mahkemeye çıkmasanız dahi avukatınız sizi temsil edecek ve hukuki sürecin işlerlik kazanmasını mümkün kılacaktır.

Boşanma Sürecinde Anlaşmalı Boşanmanın Koşulları Nelerdir?

Gülnar boşanma avukatı ablaşmalı boşanmada sadece bir zaman sınırlamasından değil aynı zamanda tarafların mahkemede hazır bulunmalarından da size söz edecektir.

  • Boşanma sürecinde anlaşmalı boşanmanın herhangi bir tarafı baskı altına alarak tamamlanmadığının yansıtılması için kişilerin mahkeme salonunda hazır bulunması gerekiyor.
  • Mahkeme salonunda bu anlaşmalı boşanma prosedürünü kendi isteğiniz ile kabul ettiğiniz ve herhangi bir besi olmadığını da bildirmeniz gerekir.
  • Hakimin anlaşmalı boşanma metnine onay vermesi gerekiyor. Bu alanda her iki tarafın ve çocukların haklarının bu belirtilen belgede korunduğundan emin olunması gerekir.
  • Hakim taraflardan birinin herhangi bir şekilde haklarının suiistimal edildiğini fark ederse bu davanın ilerleme aşamasını iptal edecektir.

Bu detaylar da yerine getirilerek normalden çok daha kısa bir süre içerisinde tek celsede boşanma davasının tamamlanması mümkün kılınacaktır.

Boşanma Avukatı Desteği ile Velayet Alma

Gülnar boşanma avukatı aracılığı ile velayet alınma aşaması da tamamlanabilir. Bu alanda çocukların hangi ebeveynde kalması gerektiğine karar verilir. Avukatınız bu alanda çocuklarınızın menfaatlerinin korunması için tüm adımları atacaktır. Tabi süreç içerisinde çocukların da fikri alınır. Çocukların fikri sınır yaş olan 8 yaşından sonra alınır. Bu yaşın altında olan çocukların rızaları ile alakalı herhangi bir inceleme yapılmaz.

Velayetin alınması kadar çocukların bakımının sağlanması için gerekli olan nafaka bedelinin belirlenmesine dair de gerekli olan başvurularınız alanında uzman olan avukatınızca yapılacaktır. Aynı şekilde maddi manevi tazminat alanında da avukat talebi çok önemlidir. Kişilerin bu alanda herhangi bir talepte bulunmamaları durumunda tazminat verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

Nafaka Bağlanma Süreci

Kadınların ve erkeklerin evlilik sonrasında maddi durumlarının stabil tutulması için nafaka alma hakları vardır. Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Cinsiyet ayrımı değil mağdurluk baz alınarak temel koşullar belirleniri. Nafakanın belirlenmesi aşamasında kişilerin ödeme durumları da göz önünde bulundurulur.

Karşı tarafın ödeme durumu nasılsa ona uygun olarak bir nafaka bedeli hazırlanır. Sadece nafakada değil tazminatta da aynı durum geçerlidir. Karşı tarafın ödeme gücünü aşacak bir nafakanın verilmesi ve belirlenmesi her iki taraf için de sürecin zorlaşmasına sebebiyet verir.

Nafaka Ödeme Sorunu

Nafakanın ödenmediği durumlarda da icra kararı alınabilmektedir. Bu icra kararının alınmasının sonrasında el konulacak herhangi bir mal varlığı bulunmuyorsa kişilerin disiplin hapsine karar verilebilir. Fakat tedbir nafakasında bu söz konusu değildir. 

Hukuki hizmet almak için Mersin Avukat ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın