İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Gülnar Avukat nasıl bulunur?

Av.Ceyhunguvel

Gülnar avukat desteği ile fikri ve sınai hakların korunması konusunda da adım atabilirsiniz. Bu alanda kişilerin hakları korunurken aynı zamanda karşı tarafın gerekli olan cezayı alması için de uygun alt yapı oluşturulur ve savunmada bunun için uygun deliller sunulur. Fikri ve sınai hakların ihlal edilmesine dair son senelerde atılan adımların ve suç unsurlarının internet kullanımının artması ile daha da yaygın hale geldiği net şekilde görülüyor. Bu nedenle hem bilişim suçları hem de fikri ve sınai hakların ihlal edilmesi ile alakalı suçlara dair ilk adımlar atılabilir. Avukat desteği ile bu alanda sizin için dava açmadan başlayarak sürecin takip edilmesine kadar tüm süreç devam ettirilecektir.

Fikri ve Sınai Hakların İhlali

Gülnar avukat başvurularına bakıldığı zaman kişilerin fikri ve sınai hakların ihlali ile alakalı son dönemlerde oldukça sık şikayette bulunulduğu fark ediliyor.

  • Bir kişinin telifine sahip olduğu sanatsal ya da sınai eserin farklı bir kişi tarafından izin almaksızın kullanılması ya da yayınlanması kesinlikle mümkün değildir.
  • Bu alanda bu kişinin hazırlamış olduğu ürünü alenileştirmiş olması da herhangi bir sorun teşkil etmez.
  • Örneğin bir kişinin hazırlamış olduğu şarkının yayınlanması sonrasında bu şarkının çalınması ve taklit edilmesi fikri hakkın ihlali olarak değerlendirilir.
  • Özgünlüğü olmayan bir benzerlik olduğu zaman gerekli olan başvuruların zaman kaybedilmeden yapılması gerekiyor.

Bu suçlar kapsamında gerekli olan başvuruların yapılmasının sonrasında haklarınızın korunması ve ihlalde bulunan kişilerin cezalandırılması için uygun alt yapı şekillendirilecektir.

Başvuru Şart Mıdır?

Gülnar avukat fikri ve sınai hakların korunmasına yönelik adım atılması için başvurunun şart olduğunu da dile getirmiştir. Bu alanda sizin başvurunuz olmadan mahkemenin kendi iradesi ile fikri haklarınızın korunmasına dair bir adım atmayacağının da yarıca bildirilmesi gerekiyor. Siz de çok kısa bir süre içerisinde avukatınız aracılığı ile şikayette bulunarak bu alanda incelemeler yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Zamanaşımı Ne Zaman Devreye Girer?

Gülnar avukat zamanaşımı süresi konusunda da sizi uyaracaktır. Kişilerin fikri ve sınai haklar kapsamında şikayette bulunmaları için suçun işlenmiş olduğu tarihten itibaren 6 ay içerisinde şikayetini tamamlamış olması gerekiyor. bu noktadaki nüans fikri ve sınai hakların ihlal edildiğini daha sonra fark etmeniz ile alakalıdır. Sizin bu ihlali fark ettiğiniz tarihin daha sonra olması durumunda gerekli olan başvuruları yaparak şikayette bulunma hakkınızın tarafınıza iade edilmesini de sağlayabilirsiniz.

Eserin Farklı Şekilde Adlandırılması

Sadece bir eserin çalınması değil yazara ait olan hakların ihlal edilmesi de bu kapsamda değerlendirilir. Hazırlanmış olan bir esere gerekli olan başlığın konulması yazarın kendi sorumluluğundadır. Eserin farklı şekilde isimlendirilmesi durumunda da gerekli başvurular yapılarak bu hak ihlalinin önüne geçilebilir. Eser ile alakalı gerekli olan tüm adımlarda yazardan ya da iş sahibinden izin alınması gerekiyor.

Kaynak Göstermeme Suçu

Kişilerin bir eser hazırlarken kaynak olarak kullandığı bir eseri alıntılaması gerekmektedir. Özellikle akademik anlamda yapılan intihallerin en temelde bu sorundan kaynaklandığı da kendini göstermektedir. Kaynak göstermeme gerekli olan şikayetler gerçekleştirildiği zaman kişilerin haklarının ihlali sebebi ile büyük cezai yaptırımlar ile karşılaşabilir. Bu alanda okulların kendi içlerinde akademik manada uyguladığı farklı cezalandırma uygulamaları da vardır. Okuldan atılma bunlardan sadece biridir.

Delillerin Toplanma ve Sunulma Usulü

Gülnar avukat bürolarına başvurular yapıldıktan sonra kişilerin en sık düştükleri hataların başında hukuki manada gerekli olan yasal temele sahip olmayan delillerin direkt olarak mahkemeye sunulmasıdır. Örneğin bir kişinin haberi olmadan görüntüsünün kaydedilmesi ya da sesinin kayda alınması en sık yaşanan ihlaller arasında yer alıyor. Bu alanda sunulan delilin sizin haklı olduğunuzu kanıtlayacağını düşünürken sizin bu delil ile özel hayatın gizliliğini ihlal gerekçesi ile suçlu konuma düşeceğinizi de bilmelisiniz. Bu alanda avukatınız size sürecin nasıl işlemesi gerektiği ile alakalı gerekli olan tüm bilgilendirmeleri yapacaktır.

Süreç Hakkında Avukat Bilgi Verir Mi?

Gülnar avukat ve Mersin avukat tercihinin yapılması ve dava açma sürecinin başlamasının hemen sonrasında davanın tüm gelişmeleri ile alakalı gerekli olan bilgilendirmeler tarafınıza yapılacaktır. Bu bilgilendirmeler ile beraber kişilerin dava aşamasında ne kadar yol kat ettikleri ve ne gibi bir sonucun ortaya çıkacağını önceden sezmesi mümkündür.

Dava sonucunda da memnun kalınmadığı durumlarda hem olağan hem de olağanüstü hukuk yolları kullanıcılara gerekli olan tüm itirazlar da şekillendirilebilir. Hem itiraz hem de başlangıç aşamasında dava açılırken, konusunda uzman bir avukattan yardım alınması mahkeme aşamasının daha sorunsuz devam etmesini mümkün kılar.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın