İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Erdemli Boşanma Avukatı nasıl bulunur?

Av.Ceyhunguvel

Erdemli boşanma avukatı vekalet verme işlemlerini tamamlayarak boşanma davası sürecinde hukuki anlamda sizi temsil etmesini sağlayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde hukuki temsil adımlarında dilekçeler ile başvurudan dava ilerleyişine dair bilgilendirmeye kadar tüm adımlar kapsanmaktadır. Aile birliğinin bozulma süreci içerisinde kişilerin alanında uzman olan bir avukattan yardım alması süreci daha kolay kılacaktır. Bu alanda Ceyhun Güvel alanındaki başarısı ve nitelikli dava sonuçları ile güven veren bir duruş sergilemektedir.

Boşanma Davası Türleri Nelerdir?

Erdemli boşanma avukatı aracılığı ile iki tür dava açılabilir. Koşullarınıza hangisi daha uygun ise onun tercih edilmesi sağlanacaktır. Bu alanda kişilerin çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma seçeneklerinden istifade etme hakkı vardır. Süre bakımından anlaşmalı boşanmanın çok daha kısa sürede tamamlandığı görülmektedir. Uygun koşullar yakalanırsa 1 celselik bir süre içerisinde aile birliğinin noktalanması sağlanır. Ortak zemin hazırlanamadığı ve bunlara tek tek karar verileceği için çekişmeli olan davalar bir kademe daha uzun sürmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Koşulları

Erdemli boşanma avukatı anlaşmalı boşlanma davasının koşullarının ne olduğuna dair gerekli olan incelemeleri sorunsuz şekilde tarafınıza aktaracaktır.

  • Anlaşmalı boşanmalarda davanın hangi tarafça açılmış olduğu mühim değildir.
  • Açılan davanın karşı tarafça kabul edilmesi gerekir.
  • Davanın geçerli kılınması adına tarafların en az 1 senelik evlilik bağlılığına sahip olması lazımdır.
  • Bu sürenin altında evlilik sürdüren kişilerin anlaşmalı boşanma yolu ile evliliklerini sonlandırması mümkün değildir.
  • Velayetten nafaka süreçlerine kadar her alanda bir ortak zemin belirlenir ve anlaşmalı boşanma metnine yansıtılır.
  • Anlaşmalı boşanma sürecinde sunulan metnin kesinlikle hakim tarafından incelenmesi gerekir. Hakim tarafından yapılan incelemenin sonrasında bu metinde tarafların haklarını ihlal eden herhangi bir durum fark edildiği anda metnin reddedilmesi ya da metnin değişiminin talep edilmesi söz konusu olabilir.

Erdemli boşanma avukatı nitelikleri incelendiği zaman davalarında daha öncesinde olumlu sonuçlar almış olan avukatların hukuki zemini sizin için daha kolay tesis edeceği de görülüyor.

Anlaşmalı Boşanmalarda Taraflar Duruşmaya Gelmeli Mi?

Erdemli boşanma avukatı aracılığı ile vekaletinizi ve hukuki süreci yönetme yetkisini vermiş olsanız dahi duruşmaya katılmalısınız. Hem davayı açan hem de davayı kabul eden tarafın hakim önünde hazır bulunması lazımdır. Taraflardan birinin gelmemesi durumunda dava direkt olarak düşecektir. Ayrıca bu kuralın neden koyulduğu da sıklıkla merak ediliyor.

Anlaşmalı boşanma kapsamında metinde yer alan maddelerin her iki tarafın da haklarını koruması gerekir. Bu alanda duruşmaya gelindiği zaman eşlerin anlaşmalı boşanmayı istediklerini yeniden beyan etmeleri lazımdır.

Nafaka Talep Hakkı

Erdemli boşanma avukatı nafaka konusunda da gerekli başvuruların sorunsuz bir biçimde yapılması konusunda size gerekli olan desteği verecektir. Bu alanda nafakanın henüz boşanma gerçekleşmeden talep edilmesi de mümkündür. Bu nafaka tedbir nafakasıdır; 18 yaşından küçük olan çocuğun bakımının karşılanması ve eşin hayatını idame ettirmesi için talep edilebilir.

Tedbir nafakasının ödemesinin temin edilmemesi durumunda kişilerin icraya başvurmaları da söz konusudur. Bu alanda icra sonrası bir sonuç elde edilemezse kişilere disiplin hapsinin uygun görülmesi mümkün değildir. Diğer nafaka türlerinde söz konusu olsa da tedbir nafakasında bu tür bir hapis cezası söz konusu olmayacaktır.

Nafaka Miktarının Belirlenmesi

Kişilerin evliliklerinin sonlanmasının sonrasında hayatlarına aynı şekilde devam edebilmeleri için nafaka talep etmeleri oldukça normaldir. Bu alanda kadın ya da erkek diye ayrım yapılmadan gerekli olan başvurular incelenir ve uygun görülürse nafaka bağlama adımı tamamlanır.

Nafakanın miktarının belirlenme sürecinde ise karşı tarafın ödeme gücü en temel unsurlardan bir tanesidir. Karşı tarafın ödeme gücü ve ödeme yapılacak olan eşin çocukların ihtiyaçları inceleme yapılarak karar verilir. Ödeme yapılamayacak kadar yüksek bir meblağın belirlenmesi her iki taraf için de mağdur edici olacaktır.

Velayetin Talep Edilmesi

Evliliğin sonlanması eşlerden çok çocukların geleceğini etkilemektedir. Evlilik birliğinin sonlanmasının sonrasında velayetin talep edilmesi mümkündür. Bu alanda anne ya da baba feragat etme hakkına sahiptir. Yakınların ya da anne babanın istememesi durumunda çocukların Sosyal Hizmetler bünyesine alınması da mümkündür.

Bu karar süreci içerisinde en temel hususların başında çocukların menfaatlerinin korunması geliyor. Çocukların menfaatlerinin koruma altına alınması için maddi manevi koşulların hangi tarafça daha iyi bir biçimde sağlandığı tespit edilir. Ayrıca çocukların da bu süreç içerisinde fikir beyan etme imkan vardır. Mahkemenin çocukların fikirlerini dikkate alabilmesi adına 8 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Bu yaş sınırının altında olan kişilerin yorumları dikkate alınmaz.

Hukuki hizmet almak için Mersin Avukat ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın