İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Bozyazı Avukat NASIL BULUNUR?

Av.Ceyhunguvel

Bozyazı avukat desteği sayesinde hukuki manda haklarınızın savunulması ve ihlallerin de gerekli müeyyide ile cezalandırılmasını mümkün kılabilirsiniz. Bu süreç içeriğinde alanında nitelikli ve uzman bir kadro ile iş birliği yapılması gerekiyor. Vekaletinizi vererek bazı istisnai davaların haricinde katılmadan hukuki sürecin devamlılığı sağlanabilir.

Boşanma Davalarında Avukat ile Süreci Tamamlayın!

Bozyazı avukat sayesinde çekişmeli boşanmalarda da anlaşmalı boşanmalarda da daha makul ve daha az yıpratıcı bir aşamanın tamamlanması sağlanır. Boşanma sürecine dair avukatınızın sizi ilk olarak bilgilendireceği noktalar;

  • Anlaşmalı boşanma davalarında her iki tarafın da ortak bir zemin oluşturdukları görülür.
  • Anlaşmalı boşanma adımında kişilerin evliliklerinin en az 1 sene boyunca devam etmiş olması gerekiyor.
  • Boşanma süreci içerisinde velayet ya da nafaka gibi hususlarda da ortak bir karar alınmış ve bunun her iki tarafça da onaylanmış olması gerekir.
  • Anlaşmalı boşanmalarda avukat desteği alınıyor olsa da mahkemede eşlerin hazır bulunması ve anlaşmalı boşanma taleplerini sözlü olarak da dile getirmeleri gerekiyor.

Bozyazı avukat bu bilgilendirmelerin hemen sonrasında süreç ile alakalı nasıl bir yol izlenmesi doğrultusunda adımlar atacaktır.

Davada Sunulacak Olan Delillerin Derlenmesi 

Aile birliğinin sonlandırılması için delillerin sunulması ve delillerin hukuki boyutu hakkında tarafınıza bilgi verilmesi de avukatın sorumluluğu altındadır. Son senelerde hukuki olmayan yollardan delil elde edilmesi ve bunun boşanma davalarında sunulması en sık yaşanan sorunlar arasındadır. Bir kişinin izin olmadan dinlenmesi, kayda alınması, sesinin kaydedilmesi sonucunda elde edilen delillerin hukuki bir zemini söz konusu değildir. Hatta bu belgeleri elde eden kişilerin özel hayatı ihlal sebebi ile suçlanabileceği dahi eklenmelidir.

Nafaka Nedir?

Bozyazı avukat nafaka başvurularına dair de gerekli olan tüm adımların atılmasını sağlıyor. Nafaka talep süreci ile alakalı şu hususların farkında olunmalıdır;

  • Evliliğin sonlanmasından sonra kişilerin maddi durumlarının olumsuz yönde etkilenmemesi için verilen destektir. Bu aynı zamanda geçimlik manasına da gelmektedir.
  • Tedbir nafakası en sık rastlanan ve verilmesine hükmedilen seçenekler arasındadır. Boşanma davasının öncesinde kişilerin ayrı yaşadıkları süreç içerisinde çocukların hayatlarını sürdürmeleri için vermiş oldukları nafakadır. Bu ancak 18 yaşından küçük çocuklar işçin verilir.
  • Yoksulluk nafakasında ise evliliğin sonlanmasının sonrasında yoksulluk ile mücadele etmek zorunda kalacak olan kişilere verilen nafaka olarak kendini göstermektedir.

Bu detaylar göz önünde bulundurularak nafaka başvurusu yapılabilir. Nafakanın karşı tarafın ödeme gücü dahilinde belirlenmesi de oldukça önemli bir husustur.

İştirak Nafakası Nedir?

Bir çocuğun velayeti eşlerden birine verilir ve daha sonrasında velayeti alan eşe maddi destek sunmak karşı tarafa düşmektedir. Çocuğun geçiminin sorunsuz şekilde sağlanması için iştirak nafakası bağlanır. Bu durum sadece 18 yaşına kadar sınırlı değildir. 18 yaşının sonrasında da çocuğun okumaya devam etmek istemesi durumunda bu alanda da ebeveynin maddi bağlamda yardımcı olma yükümlülüğü bulunuyor. İştirak nafakası ile çocuğun bakımının maddi bağlamda sadece velayeti alan tarafa ait olmadığının da kanıtı olarak ele alınabilir.

Nafakanın Ödemesi Yapılmazsa Nasıl Bir Yol İzlenir?

Nafakanın ödemesi yükümlü olan tarafça ödenmemesi direkt olarak icra yolunun açılmasını sağlar. Kişinin sahip olduğu herhangi bir geliri varsa bunun üzerinden gerekli ödemeler yapılır. Fakat asıl sorun ödeme yapamamasının yanı sıra herhangi bir maddi birikim ya da kazancının da olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu alanda genel manada tedbir nafakası gibi seçeneklerde disiplin hapsinin uygulanması söz konusu olmayacaktır.

Tazminat Davası Açılması Mümkün Mü?

Bozyazı avukat aracılığı ile evlilik birliği bitirilirken aynı zamanda tazminat için de başvuruda bulunulabilir. Maddi ve manevi tazminat talep edilme hakkı vardır. Fakat mahkemenin sizin herhangi bir başvuruda bulunmanız olmaksızın bir tazminat vermesi söz konusu olmayacaktır.

Başvuruların yapılmasının sonrasında kişilerin maddi durumlarına ve talep eden tarafın gerekçelerinin gerçeği yansıtması doğrultusunda bir hükme varılır. Bu verilen tazminatın bir tarafa ödül ya da bir tarafa ceza gibi bir amacı olmadığı9nın da eklenmesi gerekiyor. Kişilerin evlilik birliğinin bozulması ile ve evlilik sürecinde uğradıkları mağduriyetlerin en aza indirilmesi en temel amaç olarak belirlenmiştir.

Süreç Hakkında Bilgilendirme Yükümlülüğü

Bozyazı avukat ve Mersin avukat vekaletin alınmasının sonrasında gerekli olan bilgilendirmeleri de eksiksiz bir biçimde tamamlayacaktır. Davanın ne yönde ilerlediği hangi adımların atıldığı gibi hususlarda gerekli olan tüm veriler kişilere aktarılır. Bu aşamada hukuki süreçlerin madden ve manen yıpratıcılığının azaltılması için avukatınız davanın takibi alanında gerekli olan tüm sorumluluğu üstlenecektir.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın