İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Anamur Boşanma Avukatı NASIL BULUNUR?

Av.Ceyhunguvel

Anamur boşanma avukatı arayışı içerisinde olan kişilerin alanında uzman olan avukatlar ile iş birliği kurması gerekiyor. Vekaletinizi vererek hukuki boyutun tüm detaylarının avukatınız tarafından tamamlanmasını mümkün kılabilirsiniz. Bu süreç içerisinde her iki tarafın da haklarının korunması için tüm incelemeler yapılır.

Evlilik birliği sonlandırılırken olası bir hak ihlalinin engellenmesi için avukat desteği çok önemlidir. Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma aşamasında hukuki tüm takipler avukatınız tarafından tamamlanabilir.

Anlaşmalı Boşanma Süreci

Anamur boşanma avukatı anlaşmalı boşanma süreci içerisinde sizin için gerekli başvuru adımlarını tamamlayacaktır. Bu alanda her iki eşin de boşanma konusunda ve diğer detaylarda hem fikir olmaları gerekmektedir. Kişilerin öncelikli olarak çocukların velayeti, nafaka, tazminat gibi hususlarda orta yol bulması gerekir. Bu şekilde bir anlaşma metni hazırlanır. Hazırlanan anlaşma metni üzerinden her iki taraf da onay verir.

Anlaşmalı Boşanmalarda Davaya Katılım

Anamur boşanma avukatı anlaşmalı boşanmalarda sizi temsil edecektir. Fakat sadece avukatın katılım sağlaması yeterli olmaz. Anlaşmalı boşanmaların bir sonuca varabilmesi için kişilerin duruşma salonunda bizzat bulunmaları gerekiyor. Eşlerden herhangi birinin salonda bulunmaması halinde dava geçerliliğini yitirir. Bu tip biri kuralın getirilmesinin sebebi kişilerin boşanma kararını ve o metni kendi rızaları ile onayladıklarının teyit edilmesidir.

Çekişmeli Boşanma Süreci

Anamur boşanma avukatı çekişmeli davalarda sizin madden ve manen korunmanız için tüm adımları atacaktır. Diğer boşanma davası türü ile kıyaslandığı zaman çekişmeli olan boşanma davalarının daha uzun sürdüğü fark edilmektedir. Hele ki eşlerden birinin boşanmaktan vazgeçmesi durumunda süreç daha da uzayacaktır. Nafaka, tazminat ve velayet gibi hususların her birinde kişilerin talepleri tartışmaya açılır ve karar verilir. Karar verilecek olan konu başlıkları artış gösterdikçe dava süresi de uzar. Bu davda tiplerinde bizzat katılım sağlamanız zorunlu değildir. Avukatınız tarafından da temsil edilme hakkını vardır.

Boşanma ve Nafaka Talebi

Anamur boşanma avukatı boşanmanın sonrasında ya da öncesinde nafaka talep etmeniz durumunda da size gerekli hukuki desteği verecektir.

  • Boşanma süreci başlamadan hem eş hem de reşit olmayan çocuk için tedbir nafakası talep edilebilir.
  • Yoksulluk nafakası ise evliliğin sonlanmasının hemen akabinde biri tarafın yoksulluğa düşmesini engellemek amacı ile alınan bir önlemdir.
  • Boşanma sürecinde çocuğun velayetini almayan tarafın çocuğun bakımına katılmak amacı ile vereceği tutar ise iştirak nafakası olarak adlandırılır. İştirak nafakası 18 yaş ile sınırlı değildir. Bunun yanı sıra çocuk 18 yaş sonrasında da okumak isterse anne babanın bu masrafları karşılama zorunluluğu vardır. Hemen her koşulda çocukların menfaatlerinin korunması için gerekli olan adımların atıldığı fark ediliyor.

Bu detaylara bakıldığı zaman eşler evlilik birliklerini sonlandırsa da birbirlerine ve çocuklarına karşı olan ekonomik sorumluluğun bitmediği görülüyor.

Boşanma Sürecinde Velayet

Anamur boşanma avukatı aynı zamanda çocukların kimde kalacağı konusunda da gerekli olan başvuruları tamamlayacaktır. Kişilerin bu alanda boşanma süreci dahilinde dikkat etmesi gerekenler;

  • Evlilik devam ederken çocukların velayeti hem anne hem de babaya aittir.
  • Anne ve babanın evli olmadığı durumlarda ise velayet hakkı direkt olarak annededir.
  • Anne babanın boşanma sürecinde ise mahkemede ayrıca bir alınacak olan karar ile velayetin kime ait olacağına net olarak karar verilir.
  • Velayetin alınma süreci içerisinde çocukların da hangi ebeveynde kalacaklarına ilişkin bir görüş beyan etme hakları vardır.
  • Fakat çocukların görüşlerinin dikkate alınması için öncelikli olarak 8 yaşının üzerinde olmaları şartı aranır.

Velayet kapsamında en temel öncelik çocukların huzur ve düzen içerisinde yetişmesi, fiziksel ve psikolojik sağlıklarının korunmasıdır.

Tazminat Talep Etme Hakkı Var Mı?

Anamur boşanma avukatı Evlilik boyunca maddi manevi suiistimal edildiğinizi düşünüyorsanız tazminat davası açma hakkınız da vardır. Fakat hiçbiri mahkeme siz gerekli olan başvuruları yapmadan size tazminat verme gibi biri karar sunmayacaktır. Tazminatın miktarına kişilerde oluşan zarar ve karşı tarafın ödeme gücü en temel unsur olarak kendini gösterecektir. Tazminatın verilmesi için talep eden tarafın ya kusursuz ya da karşı tarafa göre daha az kusurlu olması gerekiyor. Bir diğer deyiş ile hem şiddet uygulama hem de tazminat talep etme gibi bir hak söz konusu değildir.

Avukatın Bilgilendirme Yükümlülüğü

Boşanma davası ve boşanma davasına ek olarak açılan diğer davalarda avukatın her aşamada bilgilendirme yapması da gerekmektedir. Ayrıca bu alanda dokümanların işleme koyulmadan önce müvekkillere sunulması ve onay alınması da çok önemlidir. Aile birliğiniz dağılırken hukuki müeyyideler ile olabildiğince az uğraşmanız için uygun alt yapı geliştirilmiştir.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın