İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Adana Ceza Avukatı NASIL BULUNUR?

Av.Ceyhunguvel

Adana ceza avukatı mahkemede gerekli olan başvuruların yapılmasından sunulan dava dilekçelerine kadar sizi temsil edecek ve süreci yönetecektir. Kişilerin bu aşamada özellikle alanında uzman olan isimlerden yardım alması gerekiyor. Alınan yardım sayesinde kısa sürede hukuken haklarınızın korunması ve zarara uğratılmanızın karşılığını alabilirsiniz. Avukat seçim adımında hukuki manada gerekli olan yetkinliğe sahip olan isimlerden yana tercihinizi tamamlamanız gerekiyor. Bu şekilde haklarınızın korunmasını ve süreç hakkında bilgilendirmeyi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Asliye Ceza Mahkemelerinin Yetki Alanı Nedir?

Adana ceza avukatı seçimi sırasında asliye ceza mahkemelerine dair ne derece bir tecrübeye sahip olunduğuna dair de inceleme yapmanız gerekiyor. Asliye ceza mahkemeleri kapsamında değerlendirilen suçlar;

 • Özel belgelerde yapılan sahtecilik
 • Bir hayvanın zarara açık şekilde bırakılması
 • Kişilerin kasten çevreye zarar vermesi ve kirletmesi
 • Bir mührün bozulması ve tahrip edilmesi
 • Kişilerin suça teşvik edilmesi için tahrikte bulunma
 • Suç işleyen bir kişinin övülmesi
 • Kumar ve fuhuş suçları
 • İhaleye fesat karıştırılması ve haksız kazanç elde edilmesi

Adana ceza avukatı aracılığı ile işlenen suçlar kapsamında haklarınızın korunmasını mümkün kılmanız mümkündür. Ağır ceza ile kıyaslandığı zaman cezai müeyyidelerin bir derece daha hafif olduğu görülüyor.

İhaleye Fesat Karıştırma Suçu

Kişilerin bir ihale kapsamında hakkaniyetli bir biçimde sürece dahil olmak yerine ihalenin alınması için yasa dışı yollara başvurması bu suç kapsamında kendini göstermektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında meydana gelen bu tür kötüye kullanımların hem ihaleye fesat karıştırma hem de direkt olarak kamu yararının önüne geçme bağlamında ele alınması gerekiyor. Bu tip çok boyutlu suçlarda avukatın her bir suç unsuru için gerekli olan hukuki başvuruları yapması mümkün kılınmıştır. Sizin herhangi bir katılım sağlamadığınız durumlarda dahi dava akışında avukatınız sizi temsil edecektir.

İhaleye Fesat Karıştırma Sürecinde Hile Kullanımı

İhaleye fesat karıştırma aşamasında hile kullanımı gibi bir durum da söz konusudur. Bu kapsamda değerlendirilen unsurlar;

 • Bir kişinin ya da kurumun normal koşullarda ihaleye katılım hakkı varken bunun engellenmesi ve ihaleye fesat karıştırılması.
 • İhale kapsamında şart olarak belirtilen bazı ürün özelliklerine sahip olunmasa dahi sahipmiş gibi sunma.
 • Bu durum sadece ihaleye katılan tarafları değil bu ihaleden istifade edecek kamunun yararına da gölge düşürmektedir.

 Bu hususlara dair delillerin toplanması ile kişilerin sadece haklarının savunulması değil aynı zamanda maddi manevi haklarının muhafaza edilmesi de büyük önem arz etmektedir.

İstinaf Hakkı Var Mı?

Adana ceza avukatı aracılığı ile istinaf hakkınızı da kullanma gibi bir imkanınız vardır. İstinaf karara itiraz edilmesi için kullanılabilecek olağan hukuki yollar arasında kendini göstermektedir. Bu alanda istinafın sonrasında temyiz hakkınız da vardır. Gerekli olan istinafa neden ihtiyaç duyulduğuna dair de gerekli olan bilgilendirmelerin ve belgelendirmelerin tamamlanması gerekir. Dilekçede suçtan etkilenen kişilerin mağdurların biri sebep ya da gerekçe belirtmeden de istinaf hakkını kullanmak istemeleri mümkündür. Avukatınız dilekçelerin hazırlanması da dahil olmak üzere tüm aşamalarda sizin haklarınızın savunulması için uygun adımları atacaktır. Bu olağan hukuki yolların yanı sıra bir de olağanüstü hukuki yolların aranması da mümkündür.

Delil Kullanım Adımları

Adana ceza avukatı delillerin kullanım sürecinde de size yardımcı olacaktır. Bu alanda kişilerin özellikle sundukları delillerin hukuki yollardan elde edilmesi gerekiyor. Son dönemlerde karşı tarafın özel hayatının gizliliğinin ihlal edilmesi pahasına farklı delil toplama adımlarına girişilmektedir. Bu alanda delil sunulmasının sizi haklı çıkarmayacağı gibi aynı zamanda casus yazılım kullanımından ya da karşı tarafın özel hayatının ihlal edilmesi dolayısıyla suçlu bulunmanız dahi mümkündür!

Ağır Ceza Mahkemesi Yetki Alanında Olan Suçlar Nelerdir?

Adana ceza avukatı seçimi sırasında ağır ceza alanında ayrıca bir tecrübeye sahip olan isimlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Kişilerin bu anlamda özellikle cezai müeyyideler çok yüksek olduğu için daha öncesinde başarılı dava sonuçlarına imza atmış olan kişilerden yana tercihini yapması gerekir. Ceyhun Güvel ağır ceza mahkemelerinde haklarınızın sorunsuz şekilde muhafaza edilmesini sağlar.

 • Zimmete para geçirme, irtikap, hileli iflas ağır ceza mahkemesi kapsamında değerlendirilen suçlar arasındadır.
 • Taksirle adam öldürme ve kasten adam öldürme de bu alanda yargılamaya tabii tutulur.
 • Nitelikli dolandırıcılık, yağma ve resmi evrakta sahtecilik gibi suç unsurları da bu ağır ceza alanında ele alınır.

Bu suçlardan açılan davalara dair her kademede gerekli olan bilgilendirmeler de avukat tarafından yapılacaktır. Bu bilgilendirmeler üzerinden davanın nasıl işlediği ve sonuca ne kadar yaklaşıldığına dair de bilgi alabilirsiniz.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın