İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Adana Boşanma Avukatı NASIL BULUNUR?

Av.Ceyhunguvel

Adana boşanma avukatı aracılığı ile aile birliğinin sonlanmasına karar verdiğiniz andan itibaren gerekli olan hukuki düzenlemeler sorunsuz bir biçimde yapılacaktır. Hızlı ve sorunsuz dava dosyası hazırlama adımlarını ve hukuki savunma hak arama mücadelenizi çok daha nitelikli bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Boşanma Avukatının Başlangıç Aşamasında Vereceği Bilgiler

Adana boşanma avukatı aracılığı ile alacağınız en temel bilgiler;

  • Boşanma sürecinde anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma adımlarının tamamlanması mümkündür.
  • Çekişmeli boşanma süre bakımından bir kademe daha uzun sürecektir.
  • Anlaşmalı boşanma ise ortak bir zemin bulunduğu için herhangi bir çekişme zemini oluşmayacak ve tek celsede gerekli olan boşanma adımı tamamlanacaktır.

Adana boşanma avukatı bu verileri kapsamında ve çok daha fazlası ile hukuki desteğin alınmasını mümkün kılacaktır. Aile birliğinin bozulması aşamasında aynı zamanda sizin maddi manevi menfaatinizi için de gerekli olan tüm önlemler alınır.

Anlaşmalı Boşanma Hakkında Detaylar

Adana boşanma avukatı aracılığı ile anlaşmalı boşanmaya dair hukuki zemin hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz. Bu noktada kişilerin dikkate alması gereken detaylar;

  • Anlaşmalı boşanma süreci içerisinde kişilerin en az 1 sene boyunca evli kalma şartı aranır.
  • Evliliğin bir seneden kısa sürmesi durumunda kişilerin anlaşmalı olarak boşanmalarına izin verilmeyecektir.
  • Bu süre resmi nikahın başladığı tarihten boşanma dilekçesinin verildiği tarih arasında belirtilen durumdur.
  • Anlaşmalı boşanma sürecinde kişilerin çocukların velayetinin kimde kalacağına ilişkin gerekli olan ortak zemine varmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra metin içerisinde nafaka ve tazminata dair de veriler sunulmalıdır.

Bu detaylar ve çok daha fazlası ile alakalı olarak gerekli olan bilgilendirme ve başvuru adımları anında tamamlanacaktır.

Tarafların Mahkemede Hazır Bulunması

Hukuken sürecin ilerlemesi için avukatınıza vekalet vermiş olsanız dahi anlaşmalı boşanmalarda kişilerin mahkemede beyanlarını ikrar etmeleri için kesinlikle duruşma salonunda hazır bulunmaları gerekiyor. Taraflardan birinin anlaşmalı boşanma duruşmasına gelmediği durumlarda mahkemenin ertelenmesine karar verilir.

Bu dava tipinde sizin yerinize avukatınızın hazır bulunması yeterli olmayacaktır. Bu alanda her iki tarafın da mahkemede hazır bulunmasını istemelerinin temel sebebi her iki tarafın da kendi rızaları ile bu anlaşmalı boşanmayı gerçekleştirmiş olmalıdır. Herhangi bir tarafın zorlama altında olduğu fark edildiği anda anlaşmalı boşanmanın prosedürü iptal edilecektir.

Çekişmeli Boşanma Süreci

Anlaşmalı boşanmada oluşturulan ortak zemin çiftler arasında tesis edilemediyse çekişmeli boşanma aşaması tamamlanacaktır. Bu dava tipinin süresi bir kademe daha uzundur. Kişilerin avukat desteğine çekişmeli boşanma kapsamında daha çok ihtiyaç duyacağı da belirtilmelidir.

Sizin mahkeme salonunda hazır bulunmanızın gerek olmadığı ve ayrıca zaman sınırlaması gibi bir kuralın da olmadığının belirtilmesi gerekiyor. Çekişmeli olarak açılan bir davanın gerekli olan ortak zeminin bulunması durumunda çekişmeli davanın anlaşmalı davaya dönüştürülmesi gibi bir alternatif de mevcuttur.

Nafaka Talep Adımları

Evliliğin sonlanmasının sonrasında tarafların herhangi biri müşkül duruma düşmemesi için verilen geçimlik nafaka olarak da adlandırılmaktadır. Nafaka talep adımlarında kişilerin istifade edebilecekleri seçeneklerden bazıları;

  • Tedbir, İştirak
  • Yoksulluk, Yardım

Bu seçenekler üzerinden taleplerinizi iletme hakkınız bulunuyor. Nafakanın yanı sıra kişilerin tazminat da talep etme hakkı vardır. Tazminat tarafların birinin haklı olması ya da ödüllendirilmesi cezalandırılması ile alakalı değildir. Süreç maddi manevi yaşanan zararın ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Nafaka ve tazminatın miktarı belirlenirken muhakkak karşı tarafın ödeme gücü de göz önünde bulundurulur. Ödeme sürecinde bir aksaklık meydana geldiği zaman kişilerin ayrıca icraya gitme hakkı da vardır.

Hakimin Süreci Onaylaması

Adana boşanma avukatı ile yapılan başvuruların yanı sıra hakimin ortak anlaşma metninde verilen tüm detayların hakim tarafından da onaylanması gerekmektedir. Hakimin velayet süreci ya da genel olarak nafaka/tazminat gibi hususlar ile alakalı olarak ortak verilen kararlara onay verilmesi gerekmektedir. Anlaşma metninde yer verilen hususların çocukların ya da anne babanın haklarını ihlal ettiği fark edildiği anda hakimin itiraz etme yetkisi vardır. Ayrıca sürecin nasıl ilerleyeceği dahilinde tavsiye verme gibi bir imkanı da vardır.

Avukatın Süreç Hakkında Bilgilendirme Sorumluluğu

Adana boşanma avukatı sizi süreç hakkında bilgilendirmek ile yükümlüdür. Bu aşlamada herhangi bir sorun meydana gelmemesi için avukat‘ınsüreç içerisinde gerekli olan tüm bilgileri alması ve dava sürenin ne yönde ilerlediğine dair size gerekli olan bilgileri vermesi gerekiyor. Siz de ayrıca avukatınıza merak ettiğiniz tüm hususlar ile alakalı gerekli olan soruları yöneltebilirsiniz. Aile birliğinin dağılma aşamasının sizin için çok daha az sorun arz etmesi için uygun hukuki zemin oluşturulmuştur.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın