İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Adana Avukat NASIL BULUNUR?

Av.Ceyhunguvel

Adana avukat desteği sayesinde birçok farklı alanda halklarınızın korunması ve haklarınızı ihlal eden kişilerin cezalandırılması için adım atabilirsiniz. Adana avukat bulmak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bunların başında avukatın ofisine ziyaret, tanıdıklardan referans alma ve internet araştırmasıdır. Ayrıca hukuki bağlamda sürecin yürütülmesi ve süreçten haberdar edilmeniz ile alakalı size gerekli olan tüm destek verilecektir.

Ağır Ceza Davaları

Adana avukat ağır ceza mahkemelerinde çok daha büyük önem arz etmektedir. Ağır ceza kapsamında değerlendirilecek olan suçlardan bazıları;

 • Zimmete para geçirme
 • Gasp ve yapma
 • Kasten adam öldürme ve yaralama
 • Taksirli adam öldürme
 • Rüşvet alma
 • Nitelikli dolandırıcılık

Bu alanda bir hak ihlali olduğunu düşündüğünüz noktada zaman kaybetmeden gerekli olan avukat vekalet işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Alanında uzman olan avukatlar sizin mahkeme sürecine birebir katılmanız gerekmeden tüm adımları atacaktır.

Nitelikli Dolandırıcılık Davaları

Adana avukat nitelikli dolandırıcılık davalarında da sorunsuz bir performans sergilemektedir. Bu süreçte kişilerin bir kişinin zararı üzerinden haksız bir biçimde kar elde etme tanımı yapılabilir. Bu kar elde edilirken kişiler zaman zaman dini bazen de resmi kurum ve kuruluşları alet edebilirler. Bu alanda nitelikli dolandırıcılık ile alakalı bir suiistimal meydana geldiği zaman suçun işlendiği tarihten itibaren 8 sene içerisinde gerekli olan başvuruları tamamlamalısınız.

Bu başvuruların hemen sonrasında hukuki süreç de başlayacaktır. Tabi ki davanın deliller ile güçlendirilmesi de çok önemlidir. Bu deliller kadar delillerin hukuki boyutta elde edilmesi gerekir. Bir kişinin yasa dışı yollardan dinlenmesi ile elde edilen bir delilin mahkemede sizi haklı çıkarması söz konusu olmayacaktır.

Resmi Belgede Sahtecilik Davaları

Kişilerin ağır ceza mahkemesinde yargılanacakları unsurların başında resmi belgede sahtecilik gelmektedir. Bu alanda dikkate alınması gereken hususlar;

 • Sahte belge üretmek ve bunun kullanımının sağlanması en temel suç unsurlarındandır:
 • Hali hazırda mevcut olan bir resmi evrak üzerinde oynamaların yapılması da bu suç kapsamında değerlendirilir. Oynamanın kapsamı ile alakalı herhangi bir değişim söz konusu olmayacaktır.
 • Yapılan sahtecilikten ikincil derecede mağdur olan kişilerin de sorunsuz şekilde dava açma hakkı bulunuyor.

Avukatınızın bu alanda uzman olması durumunda davanın devamı ve sürecin nasıl işlediği ile alakalı kademe kademe bilgilendirileceksiniz.

Resmi Belgede Sahtecilikte Hangi Koşullar Aranır?

Resmi bir belgede sahtecilik yapıldığının belirtilmesi işçin şu koşullar yerine getirilmelidir;

 • Belge kapsamında muhakkak hakim bir dil olmalıdır.
 • Belgede kullanılan dilin illa Türkçe olması gerekmiyor. Herhangi bir dilin kullanılması şartın sağlanması için yeterlidir.
 • Belgenin okunamayacak bir içeriğe sahip olması durumunda herhangi bir suça sebebiyet vermeyeceği için sahtecilik bağlamında değerlendirilmeyecektir.
 • Bu belgenin üretilmesi farklı bir suç başlığı işleme sokulması ise farklı bir suç başlığıdır.

Bu alanda atılan adımlar ile suçtan mağdur olduysanız en kısa sürede gerekli olan şikayet adımlarının tamamlanması gerekiyor.

Olağanüstü Yollar ile İtiraz

Adana avukat aracılığı ile mahkeme sonuçlarına itiraz etme hakkınız da vardır. Olağanüstü yollar denildiği zaman akla gelen seçeneklerin başında kesinlikle yargılamanın yenilenmesi gelmektedir. Yargılamanın yeniden ele alınması için şu şartlardan biri aranır;

 • Hakimin sanığı kendi işlediği suç dışında herhangi bir durum sebebi ile suçlu isnat etmesi durumunda yargılamanın yenilenmesi gerekir.
 • Mahkemeye sunulan belgelerden biri ya da birkaçının sahte olması kişilerin yargılamasını geçersiz kılar. Bu süre. Sadece yargılamanın yenilenmesi ile sonuçlanmaz aynı zamanda mahkemeye sahte belge sunan kişinin de direkt olarak mahkemeyi yanıltmak sebebi ile şikayet edilmesi gerekir.

Adana avukat bu şartların hakim olduğunu kanıtlayarak yargılamanın yenilenmesini isteyebilir. Olağan yollar olan istinaf ve temyiz haklarını kullanmadan bu olağanüstü hukuki yollar ile gerekli olan itiraz adımı atılabilir. Mahkemenin kararının kesinleştirilmesi sonrasında tüm bu yolları kullanarak dava sonucunu etkileyecek itirazlarda bulunabilirsiniz.

Temyiz ve İstinaf Yolunun Kullanılması

Adana avukat alınan kararın kesinleşmesinin sonrasında temyiz ve istinaf yolunun kullanılmasını sağlayabilir. İstinaf yolu bir ikinci kontrol mekanizmasıdır. Alınan karara karşı çıkan kişiler koşullar yerine getiriliyorsa sonuca itiraz edebilirler. Avukat bu alanda bir dilekçe hazırlaması gerekir.

Dilekçede istinaf adımının neden gerekli olduğuna dair bilgi verilmesi gerekiyor. Suç sebebi ile mağdur olan kişilerin dilekçelerinde herhangi bir gerekçe göstermelerine gerek yoktur. Bu alanda cezası 15 seneden daha fazla hapsi içeren kişiler herhangi bir başvuruda bulunmasa dahi mahkemenin kararı kontrol edilir. Temyiz aşamasında da aynı şekilde neden temyiz gerekli olduğunun dilekçede açık olarak ifade edilmesi gerekiyor.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın