İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Toroslar Boşanma Avukatı nasıl bulunur?

Av.Ceyhunguvel

Toroslar boşanma avukatı yardımı aracılığı ile aile birliğinin sonlandırılması süreci içerisinde kişilerin maddi manevi çok daha az yıpranmaları için uygun hukuki destek verilecektir. Bu süreç içerisinde aile hukuku konusunda başarılı dava geçmişi ile göz dolduran hukuk bürolarından yardım alabilirsiniz. Davaların açılma aşamasından sonucun bildirilmesi sürecine kadar gerekli olan tüm destek verilecektir.

Toroslar boşanma avukatı desteği alınırken anlaşmalı boşanma türünde de çekişmeli boşanmalarda da kişilerin kesinlikle hukuki manada gerekli olan bilgilendirmeyi alması gerekiyor. Her iki dava türünde de menfaatlerinizin korunması için çaba sarf edilecektir.

Boşanma Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toroslar boşanma avukatı destek sürecinde boşanma ile alakalı en temel bilgileri tarafınıza sunacaktır.

  • Boşanma sürecinin anlaşmalı bir biçimde şekillendirilmesi için öncelikli olarak evlilik süresinin hukuki prosedüre uygun olması gerekiyor.
  • Anlaşmalı boşanmada bu süre 1 sene olarak belirlenmiştir. Bir seneden az evli olan kişilerin anlaşmalı boşanma prosedürleri ile süreci tamamlaması mümkün olmayacaktır.
  • Tarafların herhangi bir baskı ya da zorlamaya tabi olmadığının belirtilmesi için de mahkemede tarafların hazır bulunması istenecektir.
  • Taraflar mahkemeye gelerek kendi rızaları ve istekleri ile başvuruda bulunduklarını ikrar ederler. Bu adımın sonrasında gerekli olan tüm boşanma adımlarının tamamlanmasını mümkün kılacaktır.
  • Anlaşmalı boşanma sürecinde en azından temel sıkıntılı konular olan çocukların velayeti ya da genel manada ev eşyalarının paylaşılması ve nafaka gibi hususlarda ortak noktanın bulunması gerekiyor.

Toroslar boşanma avukatı davanın açılması ile alakalı gerekli olan dilekçeleri hazırlar ve sizin onayınız ile anında bildirir. Bu dilekçelerin hazırlanmasından kabulüne kadar her alanda destek alınabilir. Size gerekli olan bilgilendirmeler de gerekli olan dokümanlar üzerinden yapılır.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Evlilik bağını bitirmek sebebi ile açılan davalar anlaşmalı ve çekişmeli olarak ikiye ayrılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davaları, çiftlerin evlilik bağını bitirirken karşılıklı olarak tüm şartları kabul etmeleri ve evlilik bağını karşılıklı olarak bitirmek istedikleri davalardır. 

Evliliğin anlaşmalı olarak bitirilmesi avukata ihtiyacınız olmadığı anlamanız gelmemektedir. Evliliğin sona ermesinin ardından hangi haklarınız olduğu konusunda bilgili olmanız önemlidir. Anlaşmalı olarak bitirilecek evliliklerde de bilgili bir avukata danışılması gereklidir. Toroslar boşanma avukatı danışabileceğiniz Ceyhun Güvel, dava süreci boyunca müvekkillerle özel olarak ilgilenmektedir.

Çekişmeli Boşanma Süreci 

Toroslar boşanma avukatı ile çekişmeli boşanma alanında da destek alabilirsiniz. Tarafların analaşmalı boşanma koşullarını sağlayamamaları ya da ciddi manada sorun içerisinde olmalarının sonucunda çekişmeli boşanma süreci başlayacaktır. Bu noktada süre bakımından çekişmeli boşanmanın daha zorlayıcı olacağının da ayrıca bildirilmesi gerekir. Çekişmeli boşanmada yetkin bir avukattan destek almak çok daha önemlidir. Haklarınızın korunması için uygun hukuki destek sağlanacaktır. Ceyhun Güvel bu alanda başarılı dava sonuçları ile müvekkillerine güven vermeye devam ediyor.

Çocukların Velayetinin Alınması

Çocukların normal koşullar altında velayet hakları anne babaya aittir. Evlilik birliğinin bitirilmesinin sonrasında ise çocukların bakımından sorumlu olacak olan taraf belirlenir. Hem çocukların menfaati doğrultusunda hem de genel manada velayetin hangi tarafça daha net şekilde hak edildiği incelemeye alınacaktır.

Çocukların Fikri Alınır Mı?

Tabi ki çocukların görüşleri de çok önemlidir. Bir çocuğun velayet konusunda görüşlerinin alınması için en az 8 yaşında olması gerekiyor. Bu yaş grubunun altında olan çocukların rızaları doğrultusunda herhangi bir ebeveyne verilmeleri söz konusu değildir. Velayetin verilmesinin sonrasında gerekli olan yenileme adımları da yapılır.

Sosyal Hizmetler çocukların uygun şartlarda bakımlarının tamamlanıp tamamlanmadığı konusunda da inceleme yapılması sağlayacaktır. Özellikle son senelerde çocukların içerisinde büyüyecekleri ortamın belirli aralıklar ile denetlenmesine maddi ve manevi koşulların bir çocuğun yetişmesine uygun olmasına büyük önem veriliyor. Aksi durumlarda velayet verilen kişi değiştirilebilir.

Nafaka Talep Süreci

Toroslar boşanma avukatı aracılığıyla gerekli olan nafaka talep adımlarının da tamamlanmasını mümkün kılabilirsiniz. Evlilik birliğinin sonlanmasının akabinde kişilerin hayatlarına devam edecekleri ödeneği almaları için bu tür bir hak sunulmuştur. Kadınlar da erkekler de bu haktan istifade edebilir. Kimin maddi durumu daha nitelikli ise yardımı sunacak olan kişi odur. Ayrıca bu alanda asıl menfaati korunan taraf çocuklardır. Çocukların geçiminin zorluk olmaksızın tamamlanması için uygun hukuki alt yapıda oluşturulmuştur.

Tedbir Nafakası Nedir?

Tedbir nafakası boşanma davasının hemen öncesinde yapılan başvuru ile mümkün kılınır. Kişilerin bu aşamada tedbir nafakası alabilmesi için gerekli başvuruyu mahkemeye sunması gerekir. Hem eş hem de çocuklar için bu nafaka sunulur. Tabi ki çocuğun bu nafakayı alabilmesi için kesinlikle 18 yaşından küçük olması gerekiyor. 18 yaşından küçük çocukların bakımı için sınırlama bu yaş değildir. Hem öncesinde hem de sonrasında iştirak nafakası ile beraber sürecin sorunsuz bir biçimde tamamlanması sağlanacaktır.

Nafaka Ödenmediği Durumda Ne Yapılmalı?

Mersin avukat olarak nafakanın belirtilen hukuki koşullara uygun bir biçimde ödenmemesi durumunda gerekli olan icra işlemleri başlatılır. Nafaka ödemek ile yükümlü olan tarafın icraya alınabilecek herhangi biri unsuru varsa bu alanda gerekli kesintiler yapılır. Fakat kişinin herhangi bir geliri ya da mal varlığı bulunmuyorsa kişilerin tedbir nafakasının ödenmemesi sebebi ile disiplin hapsinin istenmesi de mümkün olmayacaktır.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın