İhsaniye mh. 4903 sk. Profit İş Merkezi Kat:15 Daire:136-137 Akdeniz/Mersin

Mezitli Avukat nasıl bulunur?

Av.Ceyhunguvel

Mezitli avukat desteği kapsamında kişilerin ağır ceza davalarında özellikle dikkatli davranması gerekiyor. Bu noktada kişilerin özellikle daha öncesinde ağır ceza alanında almış olduğu davaları olumlu bir biçimde sonuçlandırmış avukatları tercih etmesi elde edilecek olan dava niteliğini daha sorunsuz bir hale getirecektir. Avukat seçim sürecinde daha önceki müvekkillerin yorumlarına da bir göz atılabilir. Avukatlar bu alanda en sorunsuz hizmet veren ve yetkinliği ile memnun eden meslekler arasındadır.

Hangi Suçlar Ağır Ceza Kapsamında Değerlendirilir?

Mezitli avukat seçim süreci içerisinde ağır ceza konusunda yardım alabileceğiniz suç çeşitleri;

  • Bir kişinin kasten ya da taksirli olarak öldürülmesi ağır cezanın yargılama alanı içerisindedir.
  • Remi evrakta sahtecilik yapılması da ağır cezanın suç başlıkları arasındadır.
  • Bu alanda değerlendirilen bir diğer suç da nitelikli dolandırıcılıktır. Zimmete para geçirme ve yağma gibi suçların da ağır ceza kapsamında yargılaması tamamlanır.

Bu suçlar söz konusu olduğu zaman davanın açılmasından tanıkların bulunmasına ve delillerin nitelikli bir biçimde mahkeme heyetine sunulmasına kadar avukatınız gerekli olan desteği verecektir.

Nitelikli Dolandırıcılık Suçu

Mezitli avukat desteği alınırken nitelikli dolandırıcılıkta mağduriyetin giderilmesi için oldukça hızlı bir biçimde adım atılması ve delillerin toplanması gerekmektedir. Bu suç kapsamında göz önünde bulundurulması gerekenler;

  • Nitelikli dolandırıcılık suçu kapsamında başkalarının zarar görecekleri durumun bile isteye yaratılması ve bu durum üzerinden kar elde edilmesi olarak tanımlanabilir.
  • Nitelikli dolandırıcılık kapsamında resmi kurumların ya da devlet görevlilerinin adlarının unvanlarının veya yetkilerinin sahte olarak kullanılması sıklıkla yaşanan sorunlardandır.
  • Bu suçun tanımının tam manası ile yerine getirilmesi için yapılan işlemlerden haksız olarak kazanç elde edilmesi en temel detaylar arasında görünür.

Avukatınız bu suç birimlerinden kaynaklanan hususlar ile nasıl bir dava biçiminin oluşturulması gerektiğini size daha net şekilde bildirecektir.

Zaman Aşımı Ne Zaman Devreye Girer?

Mezitli avukat zaman aşımı konusunda da size gerekli olan tüm bilgilendirmeleri anlık olarak yapacaktır. Bu bilgilendirmeler kapsamında kişilerin özellikle suçun işlenmesinin sonrasında 8 yıl içeriğinde yetkili makamlara gerekli olan bilgiyi vermesi istenmektedir. Bu sürenin dolması durumunda işlenen suça dair şikayette bulunma hakkınızı da kaybedeceksiniz. Yalnız yaşanan dolandırıcılığın daha sonrasında fark edilmesi gibi durumlar yaşanırsa bu noktada da suçun fark edildiği tarihin işlenmesinden sonra olduğuna dair gerekli olan itirazlarda bulunma hakkınız da vardır.

Nitelikli Dolandırıcılık Suçunda Bir Davada hangi Şartlar Aranır?

Bir davanın nitelikli dolandırıcılık olarak nitelendirilmesi için şu hususlara göz atılır;

  • Nitelikli dolandırıcılık suçları kapsamında halkın kutsallarından biri olan din üzerinden kandırma söz konusu dur. Bu noktada davaların büyük bir çoğunluğunun bu unsur aracılığıyla yapılan istismarlar neticesinde ortaya çıktığının da belirtilmesi gerekiyor.
  • Ticari olarak kişilerin yanlış yönlendirilmesi ve bu yanlış yönlendirme aracılığı ile de kazanım elde edilmesi de nitelikli dolandırıcılığın temel şartları arasındadır.
  • Bir kandırmanın sağlanması için kamu kurum ve kuruluşlarının adeta bir maşa olarak ve bir paravan olarak kullanılması da oldukça vahim cezai müeyyideler ile sonuçlanabilir. Örneğin son senelerde sıklıkla rastlanan kendini polis olarak tanıtarak kişilerin belirli bir lokasyona para bırakmasını isteyen kişilerin işledikleri suç da bu minvalde incelenir.

Davanın açılma süreci delillerin toplanması ve bu yaşanan sürecin nitelikli dolandırıcılık kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği direkt olarak avukatınızın yönlendirilmesi ile açıklığa kavuşacaktır.

Algılama Yeteneği Düşük Olan Kişilerin İstismar Edilmesi

Mezitli avukat başvuruları arasında nitelikli dolandırıcılığın müeyyidelerini artıran hususlar da vurgulanıyor. Bir kişinin nitelikli dolandırıcılığa tabi tutulması kadar onun akıl sağlığının zayıflığından faydalanılması da ayrı bir suç boyutu oluşturmaktadır. Sadece akıl sağlığının tıbben bozuk olması değil aynı zamanda yaşlılık nedeni ile zihin yeteneklerinin tam manası ile işlememesi de bu kapsamda değerlendirilmektedir. Kişilerin bulundukları bu müşkül ve dezavantajlı durumdan yararlanılması da sıklıkla meydana gelen hususlar arasındadır. Uygun bir dava açma süreci ile hakların korunması mümkündür.

Dava Süreci Hakkında Bilgilendirme

Mezitli avukat seçim süreci ile alakalı olarak ayrıca dava sürecinin nasıl ilerlediğinin bildirilmesi de avukatın görevidir. Avukatın bu görevi konusunda hem belgeler ile hem de kısa bir süre içerisinde iletişim kurarak sözlü biçimde dava gidişatının müvekkile bildirilmesi gerekir. Dava sonucuna dair bir sorun yaşanmaması için avukatların her ihtimali göz önünde bulundurarak hukuki dayanakları hazırlaması gerekiyor.

avukat ceyhun güvel hakkında

Avukat Ceyhun Güvel Mersin'de bulunan Palma Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Yorum yapın