Lojistik Hukuku ve Taşıma Hukuku - CMR Hukuku

Anasayfa / Lojistik Hukuku ve Taşıma Hukuku - CMR Hukuku

Lojistik Hukuku ve Taşıma Hukuku - CMR Hukuku

 

Türkiye’de birçok hukuk dalı vardır. Tüm hukuk dalları insanların uğrayacakları haksızlıklara çözüm getirmek için vardır. Aynı zamanda iş yerleri de hukuk kuralları çerçevesinde koruma altındadır. Başınıza gelebilecek her türlü haksızlığa karşı dava açabilirsiniz. Farklı konular üzerinden düzenlenen kanunlar içerisinde lojistik hukuku ve taşıma hukuku veya diğer adıyla CMR hukuku ayrıca ele alınmıştır. 

 

 

Lojistik Hukuku Nedir?

 

Lojistik; bir taşıma hizmetidir ve ham maddeden tüketiciye kadar geçen yollardaki tüm koşulların doğru olarak ilerlemesini sağlayan bir faaliyetler bütünüdür. Günümüzde artış gösteren lojistik hizmeti de yasalar ile çerçevelendirilmiştir. 

 

Türkiye birçok farklı ülke ile ticaret yapmaktadır. Bunlar yapılırken deniz ve hava yolu kullanıldığı kadar kara yolu da kullanılmaktadır. Dış ticaretin ülkemize uygun şekilde yapılması için belirli kurallar olması gereklidir. Bunları ifade etmek için lojistik hukuku ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) düzenlenmiştir. 

 

Lojistik hukuku ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) birlikte düzenlenmiştir ve birlikte ele alınmaktadır. 

 

 

CMR Nedir?

 

Lojistik ve taşıma hukuku incelenirken ilk olarak bilinmesi gereken CMR kavramının ne olduğudur. CMR bir sözleşmedir. İlk defa Cenevre’de gerçekleşen toplantı 1956 yılında gerçekleşmiş ve toplantıda CMR gündeme getirilmiştir. Gündeme gelmesinin ardından kabul edilen sözleşme karayolu üzerinden taşımacılık ve ticaret yapılması için uyulması gereken kuralların bütününü kapsamaktadır.

 

CMR bir belge olarak da tanımlanabilir. Yani sonuçta bu belgeyi almadan taşımacılık yapılması mümkün değildir çünkü uyulacak olan kurallar ve taşıma hizmetinin gerçekleşmesi tamamen CMR şartlarına bağlıdır. 

 

 

Lojistik Hukuku ve Taşımacılık Hukuku Tarafları

 

CMR hukuku çerçevesinde taraflara bakılacak olursa birden fazla taraf olduğunu belirtmek gerekir. Bu sebeple düzenlenen hukuk kuralları oldukça geniş ve kapsamlıdır. Taraflardan biri ticaret yapan taraftır. Bunlara gönderici ve alıcı denilir. Ayrıca gönderici ve alıcı ticaretin bir parçasıdır. Bunun yanında taraflar şunlardır; komisyoncular, sigortacılar, gümrük işlemleri ile ilgilenen firmalar. Geniş bir taraf kitlesi olduğu için itilaflar yapılması da olağandır. 

 

Lojistik Hukuku ve Taşıma Hukuku (Cmr Hukuku) Davaları Nelerdir?

 

Lojistik hukuku ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) çerçevesinde ortaya çıkan dava konuları şöyledir;

Taşıma senetleri, ticaretin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için mecburdur. Bundan dolayı ilgili evraklara dair ortaya çıkan bazı hukuki sorunlar, dava konusu olabilmektedir. Elbette uzman bir avukat ile bunun yargıya taşınması gerekmektedir.


Davaların arasında aynı zamanda CMR kaynaklı olan problemler de vardır. Bunların kabulü, eksiklik içermesi, geçerli olmaması ve daha değişik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada avukatın desteğiyle olayı mahkeme önüne götürme hakkı her daim vardır.
Lojistik ve taşımacılık sırasında buna bağlı olarak sorunlar da görülebilir. Bunun birçok değişik örneği vardır. Böyle hallerde yine mahkeme devreye girmektedir.


Buna ek olarak malların taşınması esnasında, yine değişik gerekçelerden ötürü problemler olabilmektedir. Mahkeme önünde çözüm aranmaktadır.

 

CMR Çerçevesinde Alabileceğiniz Hizmetler 

 

Lojistik ve taşıma hukuku (Cmr Hukuku) kapsamında mahkeme süreci yoktur. Aslında burada olması gereken belgelerin teminidir. Ticaret öncesinde bazı belge ve sözleşmelerin hazırlanması gerekir. Sözleşmelerin hem ülkemizde hem de yurt dışında geçerli olması gerekir. Ayrıca yurt dışının kanunları çerçevesinde de geçerli olması gerekir. 

 

Hazırlanacak belgeler ve sözleşmeler konusunda bilgili bir avukata ihtiyacınız vardır. Bu yüzden Mersin avukat ekibimizle iletişime geçerek bu konularda bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda hazırlanan belgelerin geçerliliği için bir avukat ile hemen iletişime geçebilirsiniz. 

 

Av. Ceyhun GÜVEL 2020 - Tüm Hakları Saklıdır. Kayseri Web Tasarımı - Seo