Askeri Ceza Avukat? Hangi Suçlara Bakar?

Anasayfa / Haber & Blog / Askeri Ceza Avukat? Hangi Suçlara Bakar?

Askerlik mesleğinin kendisine özgü özellikleri ve disiplinleri bulunduğundan dolayı asker sıfatını taşıyan kişilerin tabi tutulacakları hukuk kuralları kanunlarda özel olarak belirtilmiştir. Askeri kişilerin normal ceza ve disiplin hukukundan farklı bir yargılamaya tabi tutulacağından dolayı Askeri Ceza Avukatı burada kritik bir öneme sahiptir...

 

 

Askeri Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ülkemizde 1982 anayasasına göre askeri cezalar için özel askeri mahkemeler kurulmuştu. Ancak 2017 yılında çıkartılan yeni yasa ile birlikte askeri mahkemeler ortadan kaldırılmıştır. Bu tür cezalar düzenlenen askeri ceza kanuna göre verilmektedir.

 

Askeri mahkemelerin ortadan kaldırılması ile askeri ceza avukatı kritik bir öneme sahip olmuştur. Çünkü genel davalardan farklı olarak askeri kanunlar hususunda yeterli yetkinliğe sahip olmayan avukatların gireceği davalar haklı olunsa dahi önemli mağduriyetler ile sonuçlanabilmektedir.

 

Askeri ceza avukatlarının bakmış oldukları davaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • İzin tecavüzü davaları,
  • Emre İtaatsizlik davaları,
  • Firar davaları,
  • Ast ve üste müessir fiil davaları,
  • Hizmete mahsus eşyayı tahrip ve terk etme davaları,
  • İsyan davaları,
  • Görevi ihmal ve kötüye kullanma davaları,
  • İç hizmet kanunu kapsamındaki davalar,
  • Taksirle adam öldürme davaları,
  • Silah kullanma yetkisi kapsamındaki suçlara ait davalar...

 

 

Tecrübeli Askeri Avukat ile Çalışmanın Faydaları

2017 yılında yapılan referandum ile birlikte askeri mahkemelerin sivil mahkemeler ile birleştirilmesi sonucunda önemi artan askeri avukatlar ile çalışılması kritik bir öneme sahiptir. Askeri cezalar çok geniş bir kapsam ve disiplinleri kapsadığından dolayı mutlaka tecrübeli bir askeri avukat ile çalışılması gerekmektedir.

 

Tecrübeli askeri avukat olası mağduriyetleri askeri kanunları iyi bilmesi sayesinde ortadan kaldırabilmektedir. İşini iyi bilen askeri avukatlar süreci kısaltarak zamandan da önemli bir tasarruf elde edilebilmesine, bunla doğru orantılı olarak da psikolojik sıkıntıların görülebilmesinin önüne geçmektedir.

 

 

Deneyimli Mersin Askeri Avukat!

 

Deneyimli Mersin Askeri Avukat kadromuz müvekkillerini odak noktalarına alarak davalarda haklarını en iyi şekilde savunabilmek için oldukça titiz çalışmalar yürütmektedirler. Davanın soruşturma aşamasından davanın kesinleşme aşamasına varıncaya kadar aynı disiplin ile özverili çalışmalar gerçekleştiren Ceyhun Güvel Askeri Ceza Avukatı kadrosu şu ana dek sayısız askeri davada görev alarak önemli başarılara imza atmışlardır.

 

Deneyimli Mersin Askeri Avukat talebinde bulunmak istiyorsanız Mersin Ceza Avukatı Sitemizi ziyaret edebilir ya da 0507 503 07 79 numaralı telefonu hızlı bir şekilde arayabilirsiniz...

Av. Ceyhun GÜVEL 2020 - Tüm Hakları Saklıdır. Kayseri Web Tasarımı - Seo